Roller fékbetét csere: már a beállítások miatt is érdemes roller szervizre bízni!

Roller fékbetét csere: már a beállítások miatt is érdemes roller szervizre bízni!

Amint azt már egy korábbi cikkünkben is kifejtettük a roller fék csere taglalása során, a fékrendszer minden elektromos roller esetében alapvető fontosságú a biztonságos közlekedéshez.

A roller fékek kialakítása rendkívül hasonló a kismotoroknál látott megoldásokhoz, így többségüket például tárcsafékkel szerelik – bár nagyon sok dobfékes típust is találunk, erről azonban később –, és a kérdéses szisztémák több kopóalkatrészt is tartalmaznak.

Ebből a szempontból a leginkább problémás elem a fékbetét, hiszen ezt éri a legtöbb erőhatás, és emiatt ezt kell a legtöbbször cserélni, ha ebből a szempontból gondot tapasztalunk a járművel.

Hogy mikor szükséges a roller fékbetét csere? Milyen tünetei vannak, ha elkopott és miért olyan fontos, hogy megfelelő beállításokkal kerüljön a helyére? Cikkünkben most ezt a témát jártuk körül alaposabban!

Milyen tünetek jelzik, hogy roller fékbetét csere szükséges?

A roller fékbetét nem más, mint az az alkatrész, amely a fékkar meghúzásakor a féktárcsának feszül és az így létrejövő súrlódás segítségével lelassítja, illetve megállítja a járművet.

Mivel folyamatos használatban van, azaz állandó erőhatásnak van kitéve, ezért a fékrendszernek ez az eleme kopik a leginkább, és éppen emiatt előfordulhat, hogy csak önmagában kell kicserélni. Hogy mikor van szükség erre?

A roller fékbetét csere akkor válik időszerűvé, amikor a fékerő legyengül, azaz hiába húzzuk meg a fékkart, vagy nem történik semmi, vagy nem olyan intenzíven, mint azt korábban megszokhattuk.

Ez a jelenség alapvetően befolyásolja a roller biztonságos használatát, azaz nem vehet részt a forgalomban egészen addig, amíg tulajdonosa nem gondoskodik a fékbetét cseréjéről.

Mitől tud tönkre menni a roller fékbetét?

Amint azt már fentebb is kiemeltük, a roller fékbetét a fékrendszer egyik legjelentősebb kopóalkatrésze, ami a folyamatos használatból kifolyólag gyakori súrlódásban van, és ennek hatására kopása is folyamatos.

Kizárólag a használatból kifolyólag tud tönkre menni, sérülés hatására nem jellemző, hogy gond adódik vele, sőt még a roller rendeltetésszerű használata mellett is számolnunk kell a kopásával és a rendszeres cseréjével.

Fontos beszélni azonban arról is, hogy a roller fékbetétje idő előtt tönkre mehet abban az esetben, ha nem megfelelően lett felszerelve, illetve beállítva, hiszen ennek hatására félrekophat.

3 ok, amiért szerviz segítségét kérjük a roller fékbetét csere esetén

A roller fékbetét cseréje semmivel sem bonyolultabb, mint egy kismotor vagy egy autó esetén. Mivel azonban az emberek többsége saját motorjának vagy autójának sem áll neki otthon egymaga, ezért az elektromos roller esetén is fontos szerviz segítségét kérni.

Hogy miért?

Gyakorlott szerelők végzik a munkát

A legfontosabb, amiért egy roller fékbetét csere esetén ajánlott szerviz segítségét kérni, hogy ez a beavatkozás egy ilyen közegben rutinműveletnek számít. 

Nemcsak a kellő szaktudás, hanem a gyakorlat és a szerszámok is adottak ahhoz, hogy ne csak a szétszerelés, hanem az összerakás egyaránt megfelelő minőségben történjen, ami a biztonság és a tartósság szempontjából nem elhanyagolhatatlan.

 

Megfelelően beállított féket kapunk

Mint fentebb említettük már, a fékbetét csere önmagában nem egy bonyolult művelet, azonban a beállítása annál nagyobb szakértelmet és gyakorlatot igényel.

A rosszul beállított fékbetétek félrekopnak, nem fejtenek ki megfelelő fékerőt, azaz idő előtt ismét cserére szorulhatnak. Egy szervizben ilyen nem fordulhat elő, így garantáltan a régi fékhatást kapjuk vissza a rolleren.

 

Az alkatrész miatt sem kell aggódnunk

Amiről pedig még egyáltalán nem beszéltünk, hogy a szerviz esetén az alkatrész miatt sem kell aggódnunk. Tudni kell ugyanis, hogy nagyon sokféle fékbetét létezik, és nemcsak a formájukat kell nézni a választáskor, hanem a méretüket is.

Bár vannak rollerek, amelyeken ugyanolyan fékbetétek találhatók, azonban bizonyos típusoknál olyan apróságok tekintetében tapasztalhatunk különbségeket, mint például az átmérő vagy a vastagság.

A nem megfelelő fékbetét pedig mondanunk sem kell, hogy vagy nem szerelhető fel a rollerre vagy közel sem az elvárt fékerőt biztosítja.

A roller fék akkor van jól beállítva, ha hátsó tárcsafék esetén a fékkart behúzva a jármű teljesen blokkol. Első tárcsaféknél ugyanez a beállítás nyilván nem működőképes, hiszen a blokkolás ebben az esetben balesetveszélyes.

Ha szeretnéd, hogy szakértő kezek végeznék a roller fékbetét cserét: roller szerviz Budapest.

Ha dobfékes elektromos roller fékbetét cserére van szükség

Végül, de nem utolsó sorban a roller fékbetét csere kapcsán mindenképpen beszélnünk kell a dobfékkel szerelt modellekről is, hiszen ezeknél a típusoknál is van fékbetét, azonban nehezebben megközelíthető és szerelhető helyen.

Az ilyen rollereknél a kerékház maga a féktárcsa, és ehhez nyomódnak hozzá a fékbetétek, így előidézve a fékezéshez szükséges súrlódást. 

Ezeknél a típusok a beállításra szintén nagy figyelmet kell fordítani, nem célszerű ennél a rendszernél a blokkolás, inkább a határozott és hatékony lassítás elérésére kell törekedni a fékbetétek kalibrálásakor.

Bejegyzés megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Legutolsó bejegyzések

Scroll to Top