Az okostelefonok világában a kamerarendszer az egyik legfontosabb kiegészítő, hiszen mindennapos alkalmazásban van, így ha elromlik, hiányát azonnal észrevesszük. A legtöbbször ilyen esetekben a kamera csere jelenti a megoldást.
A legtöbb készüléken ugyanis márkától és típustól függetlenül lehetőség van a teljes kamerarendszer cseréjére, de sokan nem tudják, hogy mikor jön el ez a pillanat, hiszen noha vannak egyértelmű tünetei, azért nem árt tudni: nem minden esetben.
Ezért cikkünkben most összegyűjtöttük, hogy melyek azok az esetek, amikor a hardvercsere elkerülhetetlen, de természetesen érintjük az alábbiakban a szoftveres problémákat, sőt nemcsak a hátlapi, hanem az előlapi rendszerre is kitérünk néhány szó erejéig.
Amennyiben meghibásodott Xiaomi telefonod kamerarendszere és szeretnéd gyorsan, megfizethető áron, illetve garanciával javíttatni, kattints a következő linkre: Xiaomi kamera csere.
A kamera egyáltalán nem ad képet
Nagyon jellegzetes tünet, és sok esetben nem is hardveres, hanem szoftveres probléma áll a háttérben, de kizárólag a kamera csere hozhat megoldást az olyan helyzetekben, amikor a kamera alkalmazásának az elindításakor egyáltalán nem látunk semmit, csak feketeséget.
Ilyenkor érdemes ellenőrizni először a szenzorok előtti védőüveget, avagy a kamera ablakot, hiszen amennyiben ez elkoszolódott, eltörött vagy valami rátapadt, az könnyen okozhat ilyen problémát, de jellemzőbb, hogy csak a kép homályosodik el tőle.
Amennyiben a kameraszoftver elindításakor csak feketeséget látunk, de a szoftver dolgozik, halljuk a képrögzítés hangját és elindul a videófelvétel, azonban közben a készülék nem ad képet, illetve csak feketeséget rögzít, az rendszerint valami hardveres hibára utaló jelenség.
Homályos kép
Ha telefonunk képrögzítő szoftverét elindítva azt tapasztaljuk, hogy a kép teljesen homályos, az több okból kifolyólag is bekövetkezhet. Az egyik a kameravédő üveg sérülése vagy jelentős karcolódása, amit többek között azért is ajánlott mielőbb cserélni, mert később nagyobb gondokat okozhat.
Példának okáért a kamerakép homályosodásának az is lehet az oka, hogy a kamera ablak sérülése miatt a belső felülete bepárásodott. Ez különösen a téli időszakban jellemző, amikor a hidegből a melegbe visszük a készüléket.
Amennyiben azonban mindez kizárható, akkor a lencse felületének sérüléséről beszélhetünk, ami jelentős hardveres hiba, azaz a legtöbbször csak a kamera csere jelent rá megoldást.
Fókuszproblémák
Különösen nagyobb fizikai sérülések után gyakori jelenség, hogy a telefon kamerája fókuszhibákat produkál, azaz a korábbi jó automatikus vagy manuális fókusz egyszerűen nem működik, a képek minősége pedig drasztikusan leromlik.
Ilyenkor általában konkretizálni lehet a hibát, egészen pontosan az úgynevezett fókusztekercs sérüléséről van szó, ami nagyon könnyen tönkre tud menni egy nagyobb ütés hatására, elegendő csak ledobni hozzá a készüléket.
Az ilyen jellegű fókuszproblémák – amennyiben nem a kamera ablak sérüléséből vagy szennyeződéséből fakad – minden esetben a kamera csere segítségével orvosolható.
Valamikor elegendő a kamera ablak cseréje
A fentiekben megnevezett jelenségek kapcsán már kiemeltük, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy nagyon sok esetben a kamera csere az úgynevezett kameraablak miatt válik indokolttá.
A legtöbb telefonon bár erősített vagy edzett üvegből készül ez a bevonat, azonban ez közel sem jelenti azt, hogy jelentősebb fizikai hatásra ne tudna megsérülni, így elrepedni vagy megkarcolódni annyira, hogy az befolyásolja a fotózás és a videózás minőségét, illetve általánosságban a funkció működését.
Jó hír, hogy a kamera ablak külön is cserélhető, így ilyen esetben nem szükséges a komplett kamera csere, tehát egy jóval könnyebben kivitelezhető, alapvetően olcsóbb beavatkozásról van szó.
Amit itt fontos még kiemelni és hangsúlyozni, hogy az eltörött vagy megsérült kamera ablak cseréjét nem szabad halogatni, mert ezen keresztül kosz, por és nedvesség kerülhet a lencsékhez, ami viszont már tönkre tudja tenni a komplett kamerarendszert.
A szelfikamerával ritkán van probléma
A modern okostelefonok esetében előlapi és hátlapi kamerák is elérhetők a felhasználók számára. Mivel sokkal védtelenebb helyen vannak, ezért a hátsó szenzorok általában sérülékenyebbek, és gyakrabban szorulnak cserére.
A szelfikameráról elmondható, hogy rendkívül ritkán hibásodik meg, hiszen eleve a kijelző mögött helyezkedik el, ezért ott könnyebben védve van a sérülésektől és minden egyéb külső hatástól.
Természetesen így is előfordulhat, hogy a kamerával gond adódik, ami lehet az alkatrészből eredő hiba – ez nagyon ritka –, vagy külső sérülésből fakadó probléma, ezáltal például előfordulhat, hogy a kijelző törésével a szelfikamera egyaránt megsérül.
A legtöbb esetben természetesen ez a kameramodul is cserélhető, amennyiben nem működne rendeltetésszerűen
Valamikor nem hardveres hiba okozza a kamera problémáját
Természetesen érdemes számításba venni, hogy a kamera csere nem minden esetben szükségszerű, ha nem működik megfelelően a szenzor, hiszen gyakran előidézheti ezt a jelenséget valamilyen szoftveres galiba is.
Emiatt érdemes minden esetben egy újraindítással kezdeni, ha nincs látható sérülés a kamerához kapcsolódóan, de ha ez sem működik, akkor a gyorsítótár ürítését is érdemes kipróbálni, mert előfordulhat, hogy valami applikáció akadályozza a kamera normál működését.
Ritka eset, de az elavult rendszer vagy külső kamerás alkalmazás esetén a kapcsolódó frissítések hiánya is előidézheti a modul problémás működését. Ezeket érdemes ellenőrizni, mielőtt szervizhez fordulunk segítségért.
A nem gyári kamerás alkalmazásokkal érdemes különösen óvatosan bánni, hiszen előfordulhat, hogy nem működnek megfelelően a telefon kamerájával. Ilyenkor a kompatibilitási problémák miatt gyakran tapasztalhatunk olyan jelenségeket, amelyek hardveres meghibásodásra utalnak, de valójában a szoftveres háttérre vezethetők vissza.