A fizikai sérüléseken túl egy Xiaomi telefon kijelzője számos más tekintetben is meg tud hibásodni. Gyakori eset, hogy a probléma csak szoftveres jellegű, máskor a belső alkatrészek érintettek, azonban nem mindig a Xiaomi kijelző csere ilyenkor a megoldás.
Nyilvánvalóan vannak olyan esetek, amikor azonnal egyértelmű, hogy a kialakult problémát csak egy új kijelzővel lehet orvosolni, hiszen egy szilánkosra törött panelnél nincs olyan javítási módszer, amivel a képernyő ismét minden tekintetben ki tudná szolgálni az igényeinket.
Előfordulhatnak azonban olyan hibajelenségek, amelyek kapcsán nem ennyire egyértelmű a dolog. Ilyen például, amikor színes csík jelenik meg a Xiaomi telefon kijelzőjén, amiből egyszerre több is megjelenhet.
A legtöbbször zöld árnyalatot vesz fel, de vannak esetek, amikor a szivárvány valamennyi színében láthatók, és általános jellemzőjük, hogy fixen megmaradnak, nem mozognak, pozíciójuk nem helyeződik át. Hogy mi ilyenkor a teendő? Lássuk!
Mitől alakulhatnak ki színes csíkok a Xiaomi telefon kijelzőjén?
Bár szoftveres probléma is állhat a háttérben – erről lentebb bővebben is írunk még –, azonban a színes csíkok megjelenését az esetek döntő többségében hardveres probléma idézi elő a telefonoknál.
Az egyik legkomplexebb kijelzőprobléma, ami minden esetben feltárást igényel, hiszen egy fizikai sérüléssel ellentétben nem lehet rögtön megállapítani, hogy mi áll a háttérben.
Amit fontos tudni ezzel a jelenséggel kapcsolatban, hogy többnyire az AMOLED kijelzők hibája. Esetükben gyakran nevezik ezt a jelenséget zöld vonal problémának is, hiszen a színes csíkok a legtöbbször zöld árnyalatban mutatkoznak, de hangsúlyozzuk, hogy ez nem törvényszerű.
A színes csíkok jellemzője még, hogy a legtöbbször külső károsodás nélkül jelentkeznek – bár van, amikor a fizikai sérüléssel összefüggően tapasztalhatók –, és a vonalak alapvetően nem befolyásolják a készülék használatát, az érintőpanel tökéletesen funkcionál, de a jelenség kifejezetten kellemetlen, különösen akkor, ha éppen a panel közepén helyezkedik el.
Tapasztalataink szerint árkategóriától és kortól függetlenül jelentkezhet a telefonoknál, bár némileg gyakoribb azoknál a modelleknél, amelyek már egy-két éves használatban voltak, ugyanakkor kivétel nélkül csak az AMOLED paneleknél fordul elő.
Ez azért különösen nagy probléma, mert manapság már a belépő szintű okostelefonoknál is ezt a kijelzőtechnológiát alkalmazzák, így egyre többen találkozhatnak a jelenséggel.
Mi okozhat színes csíkokat a Xiaomi telefon kijelzőjén?
Hogy az esetek többségében mitől jelenhetnek meg színes csíkok az AMOLED kijelzős Xiaomi telefonokon? A leggyakoribb okok a következők:
Jelentős fizikai sérülés
A legtöbb esetben a színes csíkok megjelenése mögött valamilyen jelentős fizikai sérülés áll, amelyek belső elemeket is érintettek. Ha a készülék nagy ütést kapott, és kívülről olyan súlyos hatás érte, hogy az eljutott a szalagkábelhez vagy az alaplaphoz, akkor a törések és repedések mellett gyakran tapasztalható a csíkozódás problémája is.
Ilyen esetekben a legbiztosabb, hogy megoldást csak a komplett Xiaomi kijelző csere adhat.
Probléma az alaplapi kijelzőcsatlakozóva
Különösen gyakori jelenség olyan esetekben, amikor a telefon leesett, és bár külsérelmi nyomok nem keletkeztek, vagy nem jelentős a külső kár, azonban belül a kijelzőcsatlakozót olyan erőhatás érte, hogy az meglazult vagy valamilyen okból megsérült.
Bár ritkán sérül úgy, hogy csak vékony csíkok jelennek meg a kijelzőn, ugyanakkor nem zárható ki ilyen eset, sőt a meglazulás gyakran eredményezi a képhibák véletlenszerű eltűnését és visszatérését.
Szalagkábel sérülés
Szintén gyakran előforduló probléma, ami sokszir jár jellegzetes csíkozódással. Általában a hajlékony kijelzők jelensége, de fix panelnél is előfordulhat, ha olyan sérülés érte, ami közvetlenül erre az elemre gyakorolt negatív hatást.
Sok esetben nem is szükséges külső hatás, előfordulhat ugyanis, hogy a szalagkábel sérülését annak meghajlása vagy elöregedéséből fakadó repedése idézi elő.
Alaplapi probléma
A lehetséges problémák kapcsán mindenképpen ki kell emelni a sorból az alaplapi meghibásodást. Ha az alaplap nyákján valamilyen szakadás vagy repedés keletkezett, az szintén sokszor idézhet elő csíkokat a kijelzőn.
A kiváltó ok lehet egy fizikai erőhatás, de idősebb telefonoknál az egyszerű elöregedés is megjelenhet a háttérben, hiszen az alaplap a terhelés hatására gyakran annyira felforrósodik, hogy az hirtelen hőmérsékletváltozásnál vagy gyakori túlmelegedésnél kiválthat ilyen jelenséget.
Ilyen esetekben a Xiaomi kijelző általában nem szorul cserére, ellenben az alaplap igen, így érdemes mérlegelni a javítási költségeket.
Honnan tudjuk megállapítani, hogy a színes csíkokat szoftveres hiba idézi elő?
A fentiekben kizárólag azokat az eseteket vettük sorra, amikor a színes csíkokat valamilyen hardveres probléma váltja ki a Xiaomi telefonok kijelzőjénél. Vannak azonban esetek, amikor szoftveres jelenség áll a háttérben.
A következő módokon tudjuk ellenőrizni ezt:
- Amennyiben a színes csíkok csak egy bizonyos applikáció elindítását követően jelentkeznek, akkor ott a kapcsolódó szoftverrel lehetnek problémák, ami sok esetben újraindítással orvosolható, de ha nem oldódik meg, érdemes jelezni a fejlesztők irányába a Play Áruházban.
- Ha a színes csíkok a készülék szélein jelentkeznek, és több oldalon is találkozhatunk velük, akkor ott a háttérben vagy a beállított háttérképpel vagy a témával lehetnek gondok. Érdemes ezeket módosítani ahhoz, hogy a probléma megszűnjön.
- Előfordulhat olyan eset, amikor a képernyőn nem rögzülnek a vonalak, mindig máshol jelentkeznek, hol láthatók, hol nem. Ilyenkor szintén szoftveres galibára lehet tippelni, aminek a megoldásához általában nincs szükség másra, csak egy rendszerfrissítésre vagy egy újraindításra.
Amikor a kijelzőn megjelenő színes vonalak semmire nem reagálnak, folyamatosan láthatók bekapcsolt panel mellett – még Always on display módban is –, akkor ott már nem szoftveres problémáról beszélhetünk, hanem hardveresről, ami szerviz bevonását igényli.