Minden okostelefon, így a Xiaomi készülékei kapcsán is a legdrágább és egyben legsérülékenyebb alkatrész a képernyő. Ezért sokan mindent elkövetnek azért, hogy a Xiaomi kijelző csere elkerülhető legyen.
Ennek a legjobb módja a megelőzés – például kijelzővédő fólia segítségével –, azonban sajnos még így is előfordulhatnak kisebb-nagyobb balesetek, amelyek a képernyő sérülésével járnak.
Bizonyára sokan találkoztak már azzal a jelenséggel, amikor egy telefon kijelzője megsérül, szilánkosra törik, de ennek ellenére a készülék használható marad. Ilyenkor látható, hogy az alkatrész két részből áll és az esetek többségében csak a külső védőüveg sérül, maga a kijelző nem.
Emiatt sokakban felmerül a kérdés, hogy miért nem lehet csak a törött üveget cserélni, miért van szükség egy komplett új kijelző beépítésre azért, hogy a hiba megfelelően elhárításra kerülhessen?
Mivel az egyik leggyakoribb kérdés a Xiaomi kijelző csere kapcsán, ezért az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy mindenki pontos képet kaphasson az okostelefonos kijelzők tulajdonságairól.
Van mód csak a törött üveg cseréjére, de nem javasolt
Hogy rögtön itt az elején leszögezzük a lényeget: amennyiben egy Xiaomi telefon kijelzője eltörött, és ez csak a külső védőüveget érintette, van mód arra, hogy csak azt cseréljük ki, azonban ezt a beavatkozást egyik szerviz sem támogatja. Hogy miért?
A kijelző és a védőüveg egybeépített alkatrészek
A legfontosabb tudnivaló az okostelefonok kijelzőjéről – és ez valamennyi márka esetében a mai napig így van –, hogy a védőüveggel egybeépítve kerülnek le a gyártósorról, azaz egy alkatrésznek tekinthetők, együtt alkotnak egy egészet.
Ebből kifolyólag hivatalos forrásból nem is lehet külön védőüveget vásárolni az ilyen beavatkozásokhoz, vagy ha mégis sikerül hozzájutni, annak a minősége, így a tartóssága és az illeszkedése egyaránt megkérdőjelezhető.
Mivel egyetlen gyártó sem támogatja ezt a cserét, ezért a szervizek keze is meg van kötve, így már az alkatrészellátottság tekintetében gondok adódhatnak a javítással, miközben sem a szaktudás, sem az eszközök tekintetében nem erre kapnak képzést a szervizek dolgozói.
A védőüveg cseréje nagyon nehéz a kijelző sérülése nélkül
Ennél is jelentősebb probléma, hogy mivel a védőüveg általában össze van préselve a kijelző többi részével, ezért az eltávolítása kimagasló körültekintést és kézügyességet igényel, de még ilyenkor is fennál a veszélye annak, hogy a megjelenítő megsérül.
A védőüveget ugyanis még akkor sem könnyű eltávolítani a panel többi részétől, ha egy darabban van, de egy szilánkos törés esetén éles darabkák, törmelékek hullhatnak a megjelenítőre, ami alapvetően meg tudja nehezíteni a teljes folyamatot, visszafordíthatatlan sérülést idézve elő a panelen.
Ilyenkor pedig nincs más lehetőség, mint a teljes Xiaomi kijelző csere, ami ebből kifolyólag sokkal drágább lesz, hiszen gyakorlatilag két beavatkozás történt a készüléken, két alkatrészt is meg kell vásárolni a javításhoz, ami sok ezer forintnyi felesleges kiadást jelent.
Az új védőüveg beépítése gyakran sokkal drágább, mint a komplett Xiaomi kijelző csere
Amennyiben valaki otthon akar kísérletezni a védőüveg cseréjével, nem figyeli, hogy napokig dolgozik vele, amíg aprólékosan eltávolítja a problémás alkatrészt, pormentesen tartja, majd szakszerűen visszaépíti, ragasztja, préseli – amire éppen a folyamathoz szükség van.
Ez szervizkörülmények között nem működhet, hiszen nem költséghatékony ilyen formában hosszú órákat, esetenként napokat tölteni egy-egy készülék javításával.
A fenti probléma orvoslása ugyanis nagyon sokáig tart, és az alkatrész ára önmagában nem fedezné a cserét, a munkaidővel kiegészülve tehát egy sokkal magasabb összeg jönne ki, mintha egy komplett Xiaomi kijelző csere beépítése történt volna.
Gyakorlatilag laboratóriumi tisztaságú környezet is kell hozzá
A kérdés kapcsán nagyon sokan nem gondolnak bele abba sem, hogy a megjelenítő és a védőüveg közötti felületnek makulátlan tisztaságúnak kell lennie, illetve ezeket a laboratóriumi állapotokat a szétszerelés pillanatától fenn kell tartani.
Nem hullhat törmelék, szilánk, de még por sem a megjelenítőre, hiszen azt nem lehet úgy eltávolítani onnan, hogy ne legyen látható nyoma, így mire eljutunk az új védőüveg felszereléséhez, az alatta lévő felület vélhetően már annyira koszos lesz, hogy nem lehet újra összerakni.
A kijelzőket ugyanis speciális körülmények között, ráadásul direkt erre a célra fejlesztett ragasztóval szerelik, aminek szintén vannak költségei.
Ebből következik, hogy hiába sérült meg csak részben a kijelző, a külső védőüveget önmagában nem lehet hatékonyan cserélni – semmilyen formában sem –, így a használatot akadályozó sérüléseknél minden esetben a komplett Xiaomi kijelző csere lesz a megoldás.
Csak ezzel garantálható a megfelelő tartósság, valamint a korábban megszokott gyári minőség, de természetesen a garanciáról sem szabad megfeledkeznünk.