Töltőcsatlakozó csere

A telefonok töltőcsatlakozója vagy USB portja több szempontból is központi elemnek tekinthető, megfelelő működésük tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy a készülék használható maradjon, így nagyon gyakori javítás szervizünkben a töltőcsatlakozó csere.

Nem véletlenül, hiszen ezt a csatlakozót nagyon gyakran használjuk. Nemcsak otthon, hanem az autóban vagy a munkahelyünkön is folyamatosan csatlakoztatjuk töltőhöz, esetleg számítógéphez vagy más USB porthoz a készülékünket a töltés érdekében.

A töltőcsatlakozó tehát különösen gyakran használt eleme okostelefonjainknak, ezért nem véletlen, hogy egy teljes életciklus során legalább egyszer probléma van vele, bár ez nyilvánvalóan függ a készülék életkorától, illetve felhasználási módjától egyaránt.

Hogy mikor van szükség töltőcsatlakozó csere elvégzésére, miért ne álljunk neki otthon, és miként zajlik a folyamat lépésről-lépésre? Cikkünkben most ezt a témát jártuk körül alaposabban!

Mire szolgál a töltőcsatlakozó?

Amint azt a neve is mutatja, a töltőcsatlakozó azt a célt szolgálja, hogy a hétköznapokban fel tudjuk tölteni energiával telefonunk akkumulátorát. Ehhez a porthoz kell csatlakoztatni a kábelt, amelyen keresztül az akku fel tudja venni az áramot.

Csatlakoztatható kábelen keresztül töltőfej, de bármilyen szabvány USB porthoz hozzáköthetjük így a készülékünket – méghozzá közel sem csak azért, hogy energiát biztosítsunk a működéséhez.

A töltőcsatlakozón keresztül ugyanis lehetőségünk nyílik vezetékes kapcsolatot biztosítani a telefonunk és a számítógépünk között – például annak érdekében, hogy lementhessük róla képeinket, videóinkat és egyéb tartalmainkat.

Milyen típusai vannak a töltőcsatlakozóknak?

A modern okostelefonok esetében már szinte kivétel nélkül minden készülék USB Type-C típusú töltőcsatlakozóval rendelkezik.

Azon túl, hogy ez egy ipari sztenderd, mindemellett nagy előnye, hogy kevésbé sérülékeny, mint a korábban használt USB csatlakozók, nem lehet rosszul csatlakoztatni hozzá a kábelt, és az ebből fakadó meghibásodások miatt is ritkábban kell aggódni.

Bár könnyebben kitágul, illetve kikopik, ezen felül a koszt is jobban összegyűjti, de ezt leszámítva egy jól sikerült szabványról van szó, ami alighanem még hosszú évekig meghatározza majd az okostelefonokat.

USB csere

Újabb készülékeknél már nem igazán találkozunk vele, de régebbi modelleknél még előfordul, így mindenképpen beszélnünk kell itt a Type-C elődjéről, a microUSB 2.0 töltőcsatlakozóról is.

Évekkel ezelőtt a legtöbb okostelefont ezzel szerelték, és bár ellátta a feladatát, az új portokkal ellentétben sokkal lassabb, sőt könnyebben megsérül, így a Type-C minden tekintetben jelentős előrelépésnek tekinthető. 

Mikor szükséges a töltőcsatlakozó csere?

A töltőcsatlakozó csere több okból kifolyólag is szükségessé válhat. Jellemző tünet, hogy a telefon nem tölt, a csatlakozóban lötyög a kábel vagy egyenesen kicsúszik belőle, illetve nemcsak a töltésre nem reagál, hanem számítógéppel vagy más eszközökkel sem tud kapcsolatot létesíteni.

Az alábbi esetekben lehet szükséges a töltőcsatlakozó csere:

A töltőcsatlakozó elkoszolódott

Bár a Type-C szabvány kifejezetten masszív és hatékony, azonban az egyik legnagyobb hátránya, hogy túl nagy teret enged az elkoszolódásnak, ami esetünkben azt jelenti, hogy a széles csatlakozórések könnyedén megtelhetnek porral és egyéb kosszal.

Ez azért probléma, mert ilyenkor a csatlakozó nem tudja megfelelően ellátni a feladatát, könnyen kilazul a helyéről, vagyis azt az érzetet kelti, mintha meghibásodott volna. 

Jó hír azonban, hogy elkoszolódás esetén még nem feltétlenül indokolt a töltőcsatlakozó csere, ha sikerült a lerakódott koszt eltávolítani, akkor a port még menthető lehet.

A töltőcsatlakozó kikopott

Nagyon gyakori hiba, hogy a túl sok használat miatt a töltőcsatlakozó egyszerűen kikopik. Tipikus tünet ilyenkor, hogy a kábel egyszerűen mozog a portban, nem feszül bele megfelelően, extrém esetben teljesen kicsúszik onnan, és nem tudja ellátni a feladatát.

Az ilyen eseteket jellemzően csak a töltőcsatlakozó csere tudja megoldani, amivel az ismét kellően feszes közeget kínál majd ahhoz, hogy megfelelően csatlakoztatni lehessen hozzá a töltőkábelt.

A töltőcsatlakozót belső meghibásodás érte

Természetesen nemcsak külső kopás, hanem belső meghibásodás miatt is szükséges lehet a töltőcsatlakozó csere. Ilyenkor előfordulhat, hogy csak egy forrasztás engedett el, de jelentősebb probléma is állhat a háttérben, amit kizárólag új alkatrésszel lehet orvosolni.

Ezért ne végezzük otthon a töltőcsatlakozó cserét

A töltőcsatlakozó csere sokkal komplikáltabb művelet, mint azt a legtöbben gondolják. Ezért alaposan meg kell gondolni, hogy otthon nekilátunk-e a javításnak vagy inkább hozzáértő szervizre bízzuk a munkát.

A töltőcsatlakozó portjának kiszereléséhez ugyanis a modern okostelefonokat már jelentős mértékben szét kell szerelni ahhoz, hogy a régi alkatrészt eltávolítsuk, az újat pedig be tudjuk szerelni.

Magához a folyamathoz nemcsak megfelelő szerszámok kellenek, hanem jelentős mennyiségű gyakorlat és tapasztalat is, amit nem lehet elsajátítani egyszerű Youtube videók vagy fórumokon leírt vélemények alapján.

Nem mellesleg a töltőcsatlakozó egy olyan alkatrész, amihez nagyon nehéz hozzáférni, ha ragaszkodunk a megfelelő minőséghez, mindemellett pedig garantáltan a készülékünk típusához illeszkedőt keresnénk.

Márpedig gyakran termékcsaládokon belül is eltérő lehet, hogy milyen csatlakozókra lesz szükség. Amennyiben rosszat rendelünk, azt egyrészt nem tudjuk beszerelni a telefonunkba, másrészt pedig elpazaroltuk a pénzünket is.

Mindezt megelőzhetjük azzal, ha inkább rögtön szervizbe visszük a készüléket, hiszen a Xiaomi Szervizben például garantáltan az eszköz típusának megfelelő alkatrészt tudjuk szerelni, méghozzá szakszerű keretek között, garanciális munkavégzéssel.

Hogy jobban megérthessük, miért is olyan komplikált a töltőcsatlakozó csere házilag, az alábbiakban leírtuk a teljes folyamatot.

Töltőcsatlakozó csere lépésről-lépésre

A töltőcsatlakozó csere kapcsán fontos tudnivaló, hogy valamennyi készüléknél találhatunk kisebb-nagyobb eltéréseket, ezért az alábbiakat nem típusspecifikus formában közöljük, hanem nagy általánosságban mutatjuk be a folyamat főbb pontjait.

Az első lépés minden esetben a készülék teljes áramtalanítása, azaz kikapcsolása. A töltőcsatlakozó cseréhez szinte mindig elengedhetetlen a hátlap leszerelése, ami ragasztott mivoltából fakadóan a szét- és az összeszerelés során egyaránt okozhat kellemetlenségeket.

A szétszereléskor ugyanis fel kell melegíteni a ragasztót úgy, hogy ne hevítsük túl a készüléket, hiszen ezzel külső és belső károkat is előidézhetünk. Amennyiben a ragasztó meglazult, egy gitárpengetőre hasonlító műanyag célszerszámot helyezünk a hátlap és a készülékház közé és lassan elkezdjük lefeszíteni a borítást.

A folyamathoz nagyon óvatosnak kell lennünk, hiszen az erős ragasztót nehéz elválasztani, és mivel a hátlap alatt érzékeny alkatrészek lehetnek, egy rossz mozdulattal rögtön megsokszorozhatjuk a javítási költségeket. Amennyiben nehézségeink adódnak vagy a ragasztó közben visszakeményedik, gondoskodjunk a folyamatos melegítésről.

Miután a hátlapot eltávolítottuk, típusonként változó, hogy mi következik. Bizonyos modelleknél ki kell emelni a SIM tálcát, másoknál el kell távolítani a kijelzőt is, a legtöbbször pedig a középső keret sem maradhat a helyén, amihez nagyon sok csavart kell kiengedni és még több csatlakozót meglazítani.

A legtöbb modellnél elengedhetetlen a töltőcsatlakozó cseréhez az akkumulátor leválasztása a rendszerről – legalább a kábelek tekintetében –, de mivel gyakran a hangszórók is útban vannak, ezért azt is ki kell szerelni ahhoz, hogy a töltőcsatlakozót ki tudjuk emelni a készülékből, amit rendszerint speciális csavarok rögzítenek a helyére.

Mindez pedig csak a szétszerelés folyamata, az új alkatrész beszerelésekor gondosan ügyelnünk kell arra, hogy minden csavar visszakerüljön a helyére, illetve minden kábelt úgy helyezzünk vissza a csatlakozójához, hogy lehetőleg ne törjük el és ne okozzunk sérülést, mert annak a javítása ismét tetemes költség lehet.

A legnagyobb problémát azonban általában a hátlap és a kijelző visszaragasztása jelenti. Ezeket az alkatrészeket ugyanis kizárólag gyári ragasztóval lehet úgy rögzíteni, hogy a beavatkozásnak ne maradjon nyoma és maga a záródás is résmentes legyen, de gondoskodni kell a két elem préseléséről is ahhoz, hogy megfelelően tartós eredmény szülessen.

Sajnos nagyon gyakran tapasztaljuk, hogy egy otthon megbontott vagy szétszerelt telefont az ügyfelek nem tudnak összerakni vagy megjavítani. Ebben az állapotban azonban nem lehet megítélni a készülék állapotát, hogy milyen sérülések keletkeztek a szétszereléskor, így a javítás kimenetele is megjósolhatatlan.

Emiatt javasoljuk azt, hogy töltőcsatlakozó csere esetén inkább azonnal forduljunk szervizhez, hiszen kellő gyakorlat és megfelelő eszközök hiányában a beavatkozás súlyosabb problémákat is előidézhet.

Ha szeretnéd telefonodat szakértőkre bízni és garanciával javíttatni, akkor keresd szervizünket bizalommal: töltőcsatlakozó csere.

Bejegyzés megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Legutolsó bejegyzések

Scroll to Top
Ünnepi nyitva tartás

December 7. (szombat): Nyitva
December 14. (szombat): Nyitva
December 24–29.: Zárva
December 30. (hétfő): Nyitva
December 31. (kedd): Zárva
Január 2-tól: Szokásos nyitvatartás szerint várunk mindenkit!