A kijelzővédő fóliák kapcsán rengeteg tévhit kering az emberek között. Sokan úgy gondolják ugyanis, hogy ezek a fóliák nemcsak a panel teljes védelmét szolgálják, hanem azt is, hogy sérülés után eltakarják a karcolásokat vagy a töréseket.
Csakhogy a kijelzővédő fóliák nem ebből a célból lettek tervezve. Éppen ellenkezőleg: a legfontosabb feladatuk nem más, minthogy megvédjék a panelt a súlyosabb sérülésektől, de tökéletes védelmet egyik megoldás sem garantál.
Ennél is nagyobb probléma, hogy rengetegen egy már eleve sérült panelen szeretnének kijelzővédő fóliát elhelyezni. Bár fizikailag nem kivitelezhetetlen, azonban egyrészt nem szabályos, másrészt pedig sem esztétikailag, sem a hatékonyság tekintetében nem számíthatunk ilyenkor semmilyen előnyre sem.
Az alábbiakban ezért összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót arról, hogy milyen állapotban kell lennie a telefonunk képernyőjének ahhoz, hogy alkalmazható legyen rajta a kijelzővédő fólia.
Amennyiben neked is extra kijelzővédelemre van szükséged – nem csak Xiaomi telefon esetén –, kattints a következő linkre: Xiaomi kijelzővédő fólia.
Csak a hibátlan kijelző fóliázható
Amit már itt az elején fontos leszögezni a téma kapcsán, hogy kijelzővédő fólia csak és kizárólag makulátlan állapotú, hibátlan képernyőre helyezhető fel szakszerűen. Ez nemcsak az esztétika, hanem a tartósság és a hatékonyság miatt is rendkívül lényeges szempont.
Ezért ajánlott már a megvásárláskor gondoskodni a kijelző védelméről, vagy a lehető legrövidebb időn belül felrakatni a készülékre egy öngyógyuló, illetve még inkább egy ütésálló fóliát.
Bár a Xiaomi telefonjainak többségén gyárilag található egy vékony fólia ebből a célból, azonban tudni kell, hogy ez a bevonat egy nagyon alapvető védelmet kínál maximum a kisebb karcolások ellen, azaz érdemes mielőbb lecserélni egy professzionálisabb bevonatra.
Mielőbb gondoskodunk erről, annál nagyobb valószínűséggel tudjuk megóvni készülékünket gyári állapotában. Egyvalamit azonban valamennyi kijelzővédő fóliáról tudni kell: 100 százalékos védelmet semelyik sem garantál.
A jobb minőségű hidrogél fóliák ugyan elnyelik, sőt regenerálják a kisebb karcolásokat – legalábbis addig a pontig, amíg a bevonat át nem szakad –, sőt az apróbb ütések ellen is védelmet nyújtanak, azonban extrém erőhatás esetén ez a típusú bevonat sem akadályozza meg egy kijelző sérülését.
Nagyon sok esetben azonban a kijelzővédő fólia hasznos társ a bajban, és ha a bevonat tönkre is megy, ellenben a kijelzőt megóvta a sérüléstől, a cseréje még mindig sokkal olcsóbb lesz, mintha a komplett panelt kellene cserélni.
Törött üvegre nem lehet fóliát helyezni
Rengetegen vannak, akik azt követően akarnak kijelzővédő fóliát, miután már megtörtént a baj. Amint azonban a fentiekben említettük, egy ilyen bevonat csak akkor nyújt megfelelő védelmet, hatékonyságot és esztétikai értéket, ha megelőző célzattal kerül fel a panelre.
A törött üveg már eleve egy instabil, balesetveszélyes felület, amely a sérülésekből kifolyólag nem tud megfelelő alapot nyújtani a fólia számára. Alatta látható marad a sérülés, légbuborékok jelenhetnek meg, ez akadályozhatja a készülék használatát és egy sor más kellemetlenséget idézhet elő.
A réseket ugyanis nem lehet hermetikusan lezárni, így azokon keresztül kosz, por és nedvesség kerülhet a védőüveg alá még a védelem felhelyezését követően is, sőt mi több, maga a fólia sem tud teljes mértékben megtapadni a problémás felületeken, így onnan elválva rengeteg kellemetlenséget idézhet elő.
Nem mellesleg a törött kijelzőt már felesleges is fóliával védeni, hiszen eleve sérült, így érdemes ilyenkor inkább teljes kijelző cserét kérni, méghozzá megfelelő kijelzővédelemmel.
A kisebb karcolások mellett sem ajánlott a kijelzővédő fólia
Természetesen nincs szükség óriási sérülésekre a telefon paneljén ahhoz, hogy ne lehessen kijelzővédő fóliát telepíteni rá. Nemcsak a nagyobb törések, hanem a kisebb repedések és karcolások mellett sem szerencsés ilyen bevonatot elhelyezni a panelen.
Ennek az oka nem más, minthogy a legkisebb karcolások is negatívan befolyásolhatják a fólia tapadását és esztétikai értékét. A sérülések alatt ugyanis a fólia felhólyagosodhat, levegő és kosz maradhat alatta, ami nemcsak csúnya, de mindemellett a bevonat elengedését is negatívan befolyásolja.
Az ilyen esetekben érdemes inkább egy strapabíróbb tokot vásárolni a készülékhez, amivel megelőzhetők bizonyos további sérülések. Ha a karcolások zavarók, de ragaszkodunk a telefonhoz, akkor ajánlott teljes kijelző cserét kérni, majd utána azt fóliázni, hogy elkerülhetők legyenek az ilyen és ehhez hasonló kellemetlenségek.
Egyéb esetekben a telefonok paneljein a védőfólia ugyanis nagyon jó szolgálatot tesz, azonban ajánlott nem beérni az alap megoldásokkal, inkább valamilyen öngyógyuló, illetve ütésálló változat mellett dönteni, amelyek a karcolások ellen kimagasló védelmet nyújtanak.