Egy Xiaomi telefon javításának időtartamát számos tényező befolyásolja. Vannak hibák, amelyek percek alatt orvosolhatók, de akadnak olyan problémák, amelyek többórás munkafolyamatot igényelnek.
A hiba jellege alapvetően befolyásolja a szerviz időtartamát, azonban tudni kell, hogy a modern okostelefonok javítása sokkal komplikáltabb, mint a kétezres évek elején futott mobiltelefonoké, amelyeknél egy akkumulátor cseréje például házilag is könnyen kivitelezhető volt.
Manapság gyártótól függetlenül minden okostelefon háza ragasztott, így a kijelző vagy a hátlap eltávolítását igénylő beavatkozások – gyakorlatilag minden hardveres probléma ide sorolható – már csak a ragasztás miatt is hosszadalmas javítások, hiszen a speciális kötőanyagnak meg kell száradnia, mielőtt a tulajdonos visszakapja készülékét.
Hogy pontosan milyen tényezőktől függ egy Xiaomi telefon javításának időtartama? Az alábbiakban típustól függetlenül számításba vettük azokat a meghibásodásokat, amelyek tapasztalataink szerint befolyásolhatják mindezt.
Milyen Xiaomi telefon javítások végezhetők el a leggyorsabban?
Mivel az idő relatív, ezért tudni kell, hogy ha Xiaomi telefonunk javításához egy hardver cseréjére van szükség, akkor ott többórás beavatkozásról beszélünk a már bevezetőben is említett ragasztás miatt, hiszen meg kell várni a száradási időt, de erről később még bővebben is beszélünk majd.
Amikor egy Xiaomi telefon javítása akár még aznap meglehet, vagyis inkább percekben, mint órákban mérhető, az leginkább a szoftveres hibajelenség, illetve amikor például elegendő csak kitakarítani a töltőcsatlakozót ahhoz, hogy a készülék ismét megfelelően felvegye a töltést.
Minden ragasztást és komolyabb szétszerelést nem igénylő művelet gyorsan elvégezhető, de mindenképpen ki kell emelni, hogy ezen a téren is előfordulhatnak kellemetlen meglepetések, illetve nem várt események.
Nem ritka például, hogy egy elsőre szoftveresnek tűnő hibajelenség azt követően sem szűnik meg, hogy a készülék garantáltan vírusmentes, megkapta a kötelező frissítéseit, esetlegesen visszaállításra kerültek benne a gyári beállítások.
Vannak ugyanis olyan hardveres problémák, amelyek első blikkre szoftveres jelenségre utalnak, de csak a javítás megkezdésekor derül fény arra, hogy a háttérben inkább valamilyen hardveres hiányosság állhat. Ilyenkor a javítás nyilvánvalóan a tervezettnél mindig hosszabbra nyúlik.
A meghibásodás típusa mindig befolyásolja Xiaomi telefon javítását
Már fentebb is elhangzott, hogy a meghibásodás jellege minden esetben befolyásoló tényező abban a tekintetben, hogy mennyi ideig húzódik el egy Xiaomi telefon javítása.
A Xiaomi Szerviznél egy kijelző csere vagy egy új akkumulátor beépítése például már rutinműveletnek tekinthető, naponta tucatnyi készüléknél végezzük el, így maga a szétszerelés és az összerakás gyakran nem tart túl sokáig, de a ragasztás már egy másik történet.
Eleve arra törekszünk, hogy a szerelésnek semmiféle nyoma ne maradjon, ehhez azonban nemcsak körültekintően kell eljárni a szétszereléskor, hanem az összerakáskor is. A ragasztás márpedig nagy odafigyelést tesz szükségessé.
Fontos például, hogy mekkora mennyiséget alkalmaznak a szervizeléskor, hogy ne maradjon látható a préseléskor, de az is lényeges, hogy mindenhová egyforma mennyiségben jusson az érintkező felületeken.
A friss ragasztásnak ráadásul egy ideig préselésre és folyamatos ellenőrzésre van szüksége – a rossz ragasztás ismételt szétszerelést indokol –, így ki kell várni a gyakran több óráig tartó száradást, amíg visszaadható lesz tulajdonosának.
Itt fontos még beszélni arról is, hogy a meghibásodás jellege, hogy hány alkatrészt kell cserélni egyszerre, szintén megnövelheti egy Xiaomi telefon javítás időtartamát.
Egy kijelző cseréje önmagában például ma már nem tart sokáig, de amennyiben a problémát egy olyan sérülés idézte elő, aminek részeként a hátlap és még egy mikrofon vagy egy töltőcsatlakozó is kárt szenvedett, akkor ott alaposabban szét kell szedni a készüléket. Ez mind-mind meghatározza a javítási időtartamot.
Önmagában az alkatrész cseréje és az ismételt ragasztás természetesen még közel sem jelenti a javítási folyamat végét. A telefont ugyanis tesztelni kell, hogy valóban hibamentessé vált, megfelelően működik minden kapcsolódó funkciója és így tovább.
Ebből a szempontból szintén hibafüggő, hogy a folyamat mennyivel növeli meg a Xiaomi telefon javításának idejét. Egy kijelzőt például gyorsan le lehet tesztelni, de egy töltőcsatlakozó vagy egy akkumulátor minden esetben időigényesebb, sőt egy hátlap esetén nyilván a teljes tesztelési folyamat kimaradhat – kivéve abban az esetben, ha vezeték nélküli töltőegységet tartalmaz.
A hibás telefon kora és alkatrészellátottsága is meghatározzák a javítást
Ha nagy általánosságban beszélünk a Xiaomi telefonok javításáról, akkor mindenképpen figyelembe kell vennünk a problémás készülék életkorát, illetve ebből kifolyólag az alkatrészellátottságot is.
A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a Xiaomi okostelefonjai kiállták az idő próbáját, nagyon szívósak, nagyon tartósak, így még mindig rengeteg olyan modell van a tulajdonosoknál, ami akár 5-6 éves is lehet, de még az eredeti gyári alkatrészekkel működik.
Ezekhez a régi modellekhez ma már egyre nehezebb minőségi alkatrészhez jutni, így számolnunk kell azzal is, hogy a romló ellátottság miatt esetleg tovább tart megjavítani egy régebbi készüléket még akkor is, ha alapvetően nem történt túl nagy baja.
Fontosnak tartjuk azonban kiemelni, hogy a Xiaomi Szerviznél nagy figyelmet fordítunk arra, hogy még a régebbi telefonokhoz is megfelelő mennyiségű és minőségű alkatrészt tartsunk raktárkészleten.
Részben ennek köszönhető, hogy a hozzánk eljuttatott hibás telefonokat az esetek döntő többségében már másnapra meg tudjuk javítani, hiszen nem kell napokig várnunk az alkatrészekre, azok általában rögtön a rendelkezésünkre állnak.
Otthoni javítással spórolnánk az időn és a költségeken? Nagyobb baj lehet belőle!
Amint az már a fenti példákból is kiderülhetett, egy Xiaomi telefon javítása nagyon összetett feladat, mégis rengetegen vannak, akik úgy döntenek, hogy probléma esetén megpróbálják inkább maguk orvosolni a bajt, amivel nemcsak pénzt, hanem időt is spórolnak maguknak.
Tapasztalataink szerint azonban ez gyakran súlyos következményekkel járhat, és nemhogy időt, de pénzt sem lehet spórolni vele – különösen abban az esetben, ha nagyobb galiba történik a beavatkozás során, esetleg rossz alkatrészhez sikerült hozzájutnunk.
Nézzük először az időfaktort! Ha telefonunk meghibásodik, először is fel kell tárnunk a lehetséges hibát. Amennyiben egyértelmű jelenségről van szó, például egy kijelző töréséről, akkor is meg kell keresnünk a készülékünkhöz passzoló alkatrészt. Ez sok időt vesz igénybe, de az is hosszadalmas lehet, amíg eljut hozzánk – pláne külföldi rendelés esetén.
Ha tehát az idővel szeretnénk spórolni, biztosan nem járunk jól az otthoni javítással. Ez azonban még messze nem minden, amit itt figyelembe kell vennünk!
Előfordulhat például, hogy a megrendelt alkatrész hibás vagy néhány nap után tönkremegy. Ilyenkor ismételt javításra, sok-sok ügyintézésre van szükség, ami ismét hosszú napokat vehet igénybe, nem beszélve arról, hogy beszerelés után már a garancia érvényesítésére sem számíthatunk, így ismételt anyagi kiadás következik.
A Xiaomi Szerviznél ilyen nem fordulhat elő, hiszen mi minden munkánkra 6 hónap garanciát biztosítunk, így nemcsak gyorsabban elvégezzük a javítást, de utána mindenki biztos lehet abban, hogy probléma esetén fél évig nem keletkezik extra költsége abban az esetben, ha a meghibásodás az alkatrész hibájából fakadt.
Itt pedig még szóba hozhatnánk azt a problémakört is, hogy a legtöbben nem rendelkeznek a javításhoz megfelelő eszközökkel, márpedig ez elengedhetetlen a megfelelő minőségű és biztonságos munkavégzéshez.
Az eszközök mellett ráadásul a tapasztalat is legalább annyira fontos. Egy okostelefon nagyon sok apró, mi több érzékeny alkatrésszel rendelkezik, így elegendő lehet egy rossz mozdulat ahhoz, hogy más elemek is meghibásodjanak, illetve sokkal nagyobb kárt tegyünk a készülékben.
Már az is rengeteg időkiesés és tetemes extra költség, ha nem tudjuk megfelelően összerakni a szétszerelt készüléket, hiszen ilyenkor ugyanúgy szervizhez kell fordulnunk, és ha valamit elrontottunk mellette, akkor a Xiaomi telefon javításának időtartama akár sokszorosa is lehet ahhoz képest, ha rögtön szakszerű kezekbe adtuk volna a telefont.