Állandóan visszatérő vagy szűnni nem akaró problémaként jelentkezik, hogy Xiaomi telefonunk teljesen megnémul a hívások során, azaz semmit sem hallunk a másik félből? Ilyen esetekben rengeteg hibalehetőség meghúzódhat a háttérben, így például még az sem biztos, hogy a probléma a mi készülékünkben keresendő.
Előfordulhat ugyanis, hogy a hívott fél telefonjában romlott el a mikrofon, amit könnyen kiszűrhetünk azzal, ha felhívunk valaki mást. Amennyiben ilyenkor is teljes némaságot és süketséget tapasztalunk, akkor érdemes elsőként a saját készülékünk hibájára gondolni.
Először is ellenőrizzük, hogy valóban a beszédhangszóróval van-e probléma?
Mielőtt azonnal szervizhez fordulnánk, természetesen mi is megtehetünk néhány dolgot a telefonunkért, hiszen a hangszóró csere a legegyszerűbb és leghatásosabb megoldás, azonban előfordulhat, hogy hardveresen semmi probléma sincs vele.
Érdemes ezért ilyenkor a legalapvetőbb tulajdonságokat is tesztelni. Egy újraindítás után ellenőrizni a térerőt, de azt is, hogy nem halkítottuk-e le véletlenül túlzottan a készülék hangbeállításait, sőt érdemes kipróbálni headsettel és kihangosítva is az eszközt, hiszen amennyiben ilyenkor minden rendben van vagy továbbra sem működik, akkor szintén minden jel a hangszóróra utal.
A Xiaomi okostelefonjaiban – és ez valamennyi készülékről elmondható – általában két hangszóró található. A csengőhangszóró gondoskodik általában azért, hogy a videóknak, a játékoknak és a zenéknek legyen hangjuk, de a kihangosításért is ez a felelős.
A beszédhangszóró ezzel szemben a telefonáláskor kap szerepet, hiszen ezen keresztül halljuk majd a másik felet. Ha problémát tapasztalunk vele úgy, hogy a beállításaink megfelelőek, akkor sem kell rögtön az alkatrész cseréjére gondolni, hiszen előfordulhat, hogy csak egy alapos tisztításra lesz szükség.
A hangszóró koszolódása és tisztítása
Minden beszédhangszórót egy sűrűn szőtt rácsos szerkezet véd attól, hogy a külvilág hatásai, a por, a kosz és a nedvesség ne tudjon eljutni az érzékeny membránhoz. Miközben ez a rács nagyon hasznos kiegészítő ezen a téren, fontos megjegyezni, hogy a sűrű szövés gyakran képes teljesen eltömíteni a nyílást.
Ez a probléma is előidézheti, hogy telefonáláskor rosszabbul, halkabban hallhatjuk majd a másik felet. Különösen jellemző probléma ez olyan készülékeknél, ahol vízálló kialakítással vagy legalább IP68-as szabvánnyal van dolgunk, hiszen ezeket az eszközöket sokkal sűrűbb hálóval látják el a hangszórónál.
Amennyiben a hangszóró láthatóan koszos, akkor érdemes megpróbálni otthoni körülmények között kitisztítani. A vékonyszálú fogkefék vagy ecsetek alkalmazása kifejezetten hatásos lehet ilyenkor, de óvakodjunk a szúrós és éles tárgyaktól, sőt a sűrített levegő sem túl szerencsés.
Ezek ugyanis megsérthetik a hálót, ezzel együtt pedig a hangszórót is, így a sűrített levegőt például könnyű túl közelről belefújni a nyílásba, amitől kiszakadhat a membrán, ezt pedig már valóban csak szervizben lehet orvosolni.
Mikor van szükség a hangszóró cseréjére?
Amennyiben a fentiek közül egyik praktika és módszer sem hoz eredményt, akkor az esetek döntő többségében csak a hangszóró cseréje hozhat tartós megoldást, hiszen a legtöbbször a komplett alkatrész meghibásodott, amit csak egy új darabbal lehet orvosolni.
Beázás és egyéb külső hatások miatt természetesen előfordulhatnak mechanikai sérülések is, de bármelyik esetről is legyen szó, a készüléket szét kell szedni hozzá, ami már önmagában speciális eszközöket és természetesen megfelelő mennyiségű tapasztalatot igényel.
A Xiaomi Szerviz valamennyi készülék esetében biztosítja, hogy a fenti problémákat gyors határidőkkel, garanciális munkavégzéssel és minőségi alkatrészekkel javítja, így a hangszóró meghibásodása nem okozhat majd tartós kellemetlenséget.
Hogy nem tudjuk személyesen eljuttatni a telefont az üzletbe? Aggodalomra semmi ok, a szervizfutár szolgáltatás jóvoltából a vidéken élők is gyorsan lebonyolíthatják telefonjuk javítását, amihez ráadásul még csak ki sem kell mozdulniuk otthonukból.