A nyári időszak minden esetben nagy kihívások elé állítja telefonjainkat, hiszen ebben az időszakban gyakran sokkal szélsőségesebb közegekben kell megállniuk a helyüket, mint máskor.
Elegendő csak a nagy melegre vagy éppen a fesztiválokra, a medencés partikra gondolnunk, amelyek Xiaomi telefonjainkat is képesek megviselni. A nagy meleg és a sok por mellett például különösen gyakran okoz problémát ilyenkor a nedvesség, a beázás.
A víztől az emberek többsége megpróbálja óvni telefonját – még akkor is, ha vízálló konstrukció –, és hajlamosak kétségbe esni, ha beázást tapasztalnak, holott bizonyos esetekben az ilyen készülékek még gyakran megmenthetők.
Mikor lehet javítani a beázott Xiaomi telefont?
A téma kapcsán nagyon fontos tudni, hogy a beázásnak vannak fokozatai. Amennyiben ugyanis csak annyi történt, hogy néhány csepp víz bejutott a repedt kijelző alá, vagy a készülékház bizonyos pontjaira, de nem érték el a belső áramköröket, akkor a legtöbbször orvosolható a probléma.
Amint ugyanis a belső áramkörök víz alá kerülnek, az akkumulátorban lévő töltések olyan alkatrészek irányába is elindulhatnak, ahová nem lenne szabad, így ideiglenes kapcsolat jöhet létre olyan elemek között, amelyek rövidzárlatot idéznek elő a készülékházban.
Ami nagy gond ilyenkor, hogy az áramkörök, illetve az alaplapi biztosítékok visszafordíthatatlan károsodást szenvednek, és mivel a gyártási folyamat során is precíz robotok készítették őket, a javítás ilyenkor a legjobb esetben is csak cserével orvosolható.
Ez azonban anyagilag nem minden esetben kifizetődő, de nagyobb baj, hogy a készülékház belsejébe jutott víz hosszútávú folyamatokat indít el, a nedvesség ugyanis korróziót okoz a belső fémalkatrészeken, ami később még komolyabb problémákat idézhet elő.
A WC-be esett okostelefon esete
Természetesen vannak esetek, amikor a beázás csak kisebb mértékű, illetve a tulajdonos mindent elkövetett azért, hogy a készülék működőképes maradhasson, azonban a szerviz így sem vállalja a munkát.
Ennek az oka, hogy közel sem mindegy, hová esett a telefon a beázáskor. Egy kerti partin medencébe esett készülékkel, vagy egy családi nyaraláson tóba ejtett eszközzel alapvetően nem szokott probléma lenni, de vannak esetek, amikor a szervizek nem fogadnak valakit a problémával.
Ilyen például, amikor valamilyen szennyezett vízbe vagy konkrétan a WC-be esett okostelefon beázásáról van szó. Az ilyen készülékeket higiéniai okokból nem tudjuk szervizbe vinni, így a legtöbbször a javításuk sem lehetséges.
Mit tegyünk, ha vízbe esett a telefonunk?
Természetesen az is nagyon fontos, hogy tudjuk: pontosan mi a teendő azt követően, hogy okostelefonunk a vízbe esett, hiszen a megfelelő lépésekkel ilyenkor még megmenthetjük a beázás következtében várható problémáktól. Lássuk, hogy melyek ezek a lépések!
1. Azonnal kapcsoljuk ki a telefont
Gyakran előfordul, hogy a vízből kivett telefonunk a beázás után még működik. Alapszabály, hogy ilyenkor a lehető legrövidebb időn belül kapcsoljuk ki, hiszen mielőbb áramtalanítjuk, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy a megfelelő helyen meg tudják majd javítani.
2. Vegyük ki a SIM és a microSD kártyát
Lényeges teendő, hogy a beázás után, rögtön a kikapcsolást követően vegyük ki a telefonból az összes kártyát, így a SIM és a micro SD kártyát egyaránt. A víz ezekben is kárt tehet, ezért rögtön szárítsuk meg őket, és csak akkor kerüljenek át egy másik telefonba, ha már teljesen megszáradtak.
3. Törölgessük át a telefont
A vizes telefon esetében fontos, hogy a lehető legjobban törölgessük át mindenhol. Különösen fontos ügyelni az illesztések, a csatlakozók szárazon tartására, de soha ne rázzuk, ne ütögessük a telefont, illetve próbáljuk meg elterelni a vizet a nyílások irányából.
4. A lehető legrövidebb időn belül forduljunk szervizhez
Mivel a készülékbe került víz korróziós folyamatokat indít el, ezért lényeges, hogy a beázás után a telefon mielőbb szervizbe kerüljön. Ha Xiaomi típusú telefonunk van, a Xiaomi Szerviz rövid határidőkkel, piacvezető árakkal és gyári minőségű alkatrészekkel vállalja valamennyi beázott készülék javítását is.